Answered


This 8-sided octahedron is a composite figure consisting of 2 square pyramids. The base of the pyramid is 33 mm, and the slant height is 28.6 mm.

What is the surface area of the octahedron?

Answer :

carlosego
To solve this problem you must apply the proccedure shown below:

 1. You have that the 8-sided octahedron is a composite figure consisting of 2 square pyramids. Therefore, you must apply the formula for calculate the area of a square pyramid, which is:

 A=s
²+2sl

 A is the area of the square pyramid.
 s is the base of the square pyramid (s=33 mm).
 l is slant height od the square pyramid (l=28.6 mm).

 2. Then, when you susbtitute these values into the formula shown above, you obtain:

 A=s
²+2sl
 A=(33 mm)²+2(33 mm)(28.6 mm)
 A=1089 mm²+1887.6 mm²
 A=2,976.6 mm²

 3. Therefore, the area of the 
surface area of the octahedron is:

 SA=2A
 SA=2(2,976.6 mm
²)
 SA=5,953.2 mm²

 The answer is: 
5,953.2 mm²
 


Answer:

3775.2mm squared

Step-by-step explanation

You find the area of each side and add all of them together. You divide by 2 for every triangle, and the slant height is never used.

Other Questions