AB Reacts with C2 to yield AC and B.

2AB+C2-->2AC+2B

The molar mass of AB is 75.0 g/mol, the molar mass of AC is 60.0 g/mol, and the molar mass of B is 50.0 g/mol.

a) What is the theoretical yield (in grams) of AC from the reaction of 41.0 g of AB?

b)If the reaction produced 16.5 g of AC, what was the percent yield?

Answer :

kenmyna
question  A

the theoretical  yield  of Ac  is  calculated as  follows

calculate  the  moles  of  AB = mass/molar mass
=41 g/75  g/mol  = 0.55  moles

2AB +C2 = 2AC + 2B

by  use  of  mole  ratio  between  AB :  AC  which  is  2:2 or  1:1 the moles   of AC  is also 0.55  moles

theoretical  mass is  therefore =  moles  x molar  mass 
= 0.55   x  60 = 33  grams

          question B
THe  % yield =  actual  yield/theoretical  yield  x  100

=  16.5g/33 g  x100 =50% of  AC

Other Questions