Answer :
The intensity is defined as the ratio between the power emitted by the source and the area through which the power is calculated:
[tex]I= \frac{P}{A} [/tex] (1)
where
P is the power
A is the area
In our problem, the intensity is [tex]I=6.0 \cdot 10^{-10} W/m^2[/tex]. At a distance of r=6.0 m from the source, the area intercepted by the radiation (which propagates in all directions) is equal to the area of a sphere of radius r, so:
[tex]A=4 \pi r^2 = 4 \pi (6.0 m)^2 = 452.2 m^2[/tex]
And so if we re-arrange (1) we find the power emitted by the source:
[tex]P=IA = (6.0 \cdot 10^{-10}W/m^2)(452.2 m^2)=2.7 \cdot 10^{-7} W[/tex]
[tex]I= \frac{P}{A} [/tex] (1)
where
P is the power
A is the area
In our problem, the intensity is [tex]I=6.0 \cdot 10^{-10} W/m^2[/tex]. At a distance of r=6.0 m from the source, the area intercepted by the radiation (which propagates in all directions) is equal to the area of a sphere of radius r, so:
[tex]A=4 \pi r^2 = 4 \pi (6.0 m)^2 = 452.2 m^2[/tex]
And so if we re-arrange (1) we find the power emitted by the source:
[tex]P=IA = (6.0 \cdot 10^{-10}W/m^2)(452.2 m^2)=2.7 \cdot 10^{-7} W[/tex]
The power emitted by the source is 2.7⋅10^-7 W.
What is light intensity?
The intensity is defined as the ratio between the power emitted by the source and the area.
- Intensity = Power/Area
Thus; Power = Intensity × Area
Area = 452.2 square metre
Power = 6.0 × 10^-10 × 452.2
Power = 2.7⋅10^-7 W
Therefore, the power emitted by the source is 2.7⋅10^-7 W.
Learn more about intensity of light at: https://brainly.com/question/20877138
#SPJ5