Answer :
unit cost would be found by dividing the amount spent ( total cost) by the quantity of items bought.
for example if you bought 5 apples for 10 dollars
the unit cost of the apple is 10 / 5 = 2 dollars per apple
for example if you bought 5 apples for 10 dollars
the unit cost of the apple is 10 / 5 = 2 dollars per apple