Answer :
Answer:
All options are incorrect for given values
Correct answer is $267,750
Explanation:
Provided Budgeted sales for the month of
Month Sales Credit 75% Collected in month 30% Bal 70%
June = $420,000 $315,000 $94,500 $220,500
July = $510,000 $382,500 $114,750 $267,750
Accounts receivable balance on 31 July will be only 70% of credit Sales of July.
Thus Amount of Accounts Receivables Balance on July 31 = $267,750