Answered

The janitor at a school found a leak in a pipe. The janitor found that it was leaking at a rate of 9 fl oz per hour. How fast was the pipe leaking in gallons per day

Answer :

Answer:

The pipe was leaking at 1.6875 Gallons Per Day

Step-by-step explanation:

We have 9 fl oz/hour

and we need to convert it to gallons per day

So we need two conversions:

1. fl oz to gallons

2. hours to day

For #1, we know 1 fl oz = 0.0078125 gallons

So 9 fl oz would be 0.0078125 * 9 = 0.0703 gallons

Also there are 24 hours in a day.

Now, we can setup a ratio and multiply by the respective conversion factors to get our answer. Shown below:

[tex]\frac{9Fluid Ounce}{1Hour}*\frac{0.0078125Gallons}{1FluidOunce}*\frac{24Hours}{1Day}=9*0.0078125*24 \frac{Gallons}{Day}=1.6875 \frac{Gallons}{Day}[/tex]

So, that is 1.6875 Gallons Per Day

Other Questions