Answer :
Answer:
The correct answer is d d= 30 m
Explanation:
The electric force is given by
Fe = q E
Since the particle charge is negative, the force and acceleration oppose the movement, let's use Newton's second law
F = m a
q E = m a
a = q E / m
Let's reduce
q = -5.0 mC = -5.0 10⁻⁶ C
m = 20 mg = 20 10⁻³ g (1kg / 1000 g) = 20 10⁻⁶ kg
a = - 5.0 10⁻⁶ 60/20 10⁻⁶
a = -15 m / s²
Now we can use kinematics
v² = v₀² + 2 a d
At the point where stop (v=0)
0 = v₀² + 2 a d
d = - v₀² / 2 a
d = 30² / (2 -(15))
d = 30 m
The correct answer is d